fmplus.net http://fmplus.net Радио FM+ 15-06-2025 18:06:09 http://fmplus.net bg "Парк фест 2025" открива лятото с Криско, Тангра, JEREMY? и Мила Робертhttp://fmplus.net/news/music/2025-06-13/quotpark-fest-2025quot-otkriva-liatoto-s-krisko-tangra-jeremy-i-mila-robert.fm+13-06-2025 16:57fmplus.net "Парк фест 2025" открива лятото с Криско, Тангра, JEREMY? и Мила Роберт

С концерт на Криско започна вчера деветото издание на "Парк фест", което ще превърне парк "Студентски" в предпочитана дестинация за забавление до 15 юни. 
 
Освен рапърът, познат като "Министър на веселието" заради грандиозните си партита на живо, на 12 юни на сцената се качиха още Играта и инфлуенсъра Криската, за да представят новия си летен хит. Музикалната програма включва сърцати срещи с едни от най-обичаните български артисти – Мила Роберт (13 юни), JEREMY? (14 юни) и легендарната група Тангра (15 юни). 
 
Традиционно, "Парк Фест" ще предложи безплатна целодневна творческа и спортна програма от 10 до 22 ч. с активности за малки и големи. Тренировки на открито, циркова академия и акробатичен уъркшоп с "Нов цирк", както и класове по танци са сред акцентите в дневния календар със забавления за всички възрасти. Базар на изкуствата и занаятите, анимация за деца и образователни игри ще допълват усещането за празник на октрито.
 
Специално място в сърцето на "Парк фест" заема "Еко Арт Академия: Горска работилница" – проект, реализиран в рамките на "Лятна програма" към Културния календар на Столична община. Събитието съчетава творчески работилници, образователни лекции за устойчив начин на живот и практически еко занимания. Под мотото "Творим и растем заедно!", инициативата насърчава връзката с природата, креативността, емоционалната интелигентност и споделеното преживяване между деца, младежи и родители.
 
Една от водещите атракции отново ще бъде най-големият пътуващ лунапарк в България, който ще радва гостите през всичките фестивални дни. 
 
С вход свободен, "Парк Фест" обещава четири дни, изпълнени с музика, движение, изкуство и емоции – заедно под откритото небе в зеленото сърце на "Студентски град".
]]>
Единственият концерт на Балканите на Енрике Иглесиас е през септември в Софияhttp://fmplus.net/news/music/2025-06-13/edinstveniiat-koncert-na-balkanite-na-enrike-iglesias-e-prez-septemvri-v-sofiia.fm+13-06-2025 15:39fmplus.net Единственият концерт на Балканите на Енрике Иглесиас е през септември в София

След седемгодишна пауза световната латино суперзвезда Енрике Иглесиас се завръща в София с единствения си концерт на Балканите това лято. 
 
На 20 септември 2025 г. стадион "Васил Левски" ще се превърне в сцена на едно от най-значимите музикални събития в България. По покана на Fest Team, Енрике ще поднесе на феновете си вечер, изпълнена с енергия, емоция и незабравими хитове – от "Bailando", "Hero" и "I Like It", до много други парчета, оформили звука на няколко поколения почитатели на поп и латино музиката. Билети на цени от 99 лв. до 300 лв. могат да бъдат закупени от мрежата на TicketStation.bg.
 
С над 180 милиона продадени албума, 154 хита номер едно и 27 песни, оглавили Hot Latin Songs Chart, Иглесиас е признат от Billboard за най-успешния латино изпълнител на всички времена. Кариерата му включва запомнящи се колаборации с имена като Pitbull, Whitney Houston, Lionel Richie и Juan Luis Guerra, а концертите му са известни със своята зрелищност, силен емоционален заряд и дълбока връзка с публиката.
 
 
Вече е ясен и артистът от българска страна, който ще се качи на сцената преди Иглесиас. Това са българската група МОЛЕЦ, която за изключително кратко време се утвърди като едно от най-ярките и оригинални явления в съвременната българска музика. Създадено от Юли Славчев и Крис Макаров, дуото впечатлява с характерно звучене – живи инструменти, трап бийтове и поетични текстове. 
 
От първото им участие през март 2022 г. пред едва 120 души до разпродадената Арена 8888 две години по-късно, МОЛЕЦ изминават впечатляващ път. Те са носители на десет награди на БГ Радио, превръщайки се в най-награждаваната група за една година в историята на церемонията. Дебютният им албум "АЛБУМ" достига платинен статус, а съвместните им проекти с изпълнители като V:irgo, Роби и Мистерията на българските гласове още повече утвърждават силното им присъствие на музикалната сцена. Участието им като подгряващи изпълнители на Енрике Иглесиас е поредната важна крачка в тяхната кариера и ясно доказателство за нарастващия им международен потенциал.
 
Очаква ни вечер, изпълнена с музика, страст и вдъхновение – среща между световни и локални звезда, която обещава да бъде незабравима.
 
]]>
Само у нас официално учим Доджбол в университетаhttp://fmplus.net/news/svejo/2025-06-13/samo-u-nas-oficialno-uchim-dodzhbol-v-universiteta.fm+13-06-2025 14:25fmplus.net Само у нас официално учим Доджбол в университета

България е единствената страна в света, която направи спорта Доджбол специалност за изучаване.

Така през 2018 година "Доджбол / Народна топка" вече е специалност за висше образование в Националната Спортна Академия "Васил Левски". Константин Миладинов и Даниел Готев са първите сертифицирани треньори по Доджбол в света:
Константин Миладинов - президент на Федерация Народна топка България, треньор и собственик на клуб по Доджбол - The Smarts, съдия по Доджбол, хон. преподавател в специалността треньор по Доджбол в НСА;
Бакалавърска степен - треньор по Доджбол в НСА;
Магистърска степен - спорт за високи постижения - треньор по Доджбол.

Даниел Готев - вицепрезидент на Федерация Народна топка България, треньор и собственик на клуб по Доджбол - Endless Tale, съдия по Доджбол, хон. преподавател в специалността треньор по Доджбол в НСА;
Бакалавърска степен - треньор по тенис и учител по ФВС;
Магистърска степен - спорт за високи постижения - треньор по Доджбол.

Новият спорт Доджбол се играе с 5 топки, постоянно в игра, на игрище с размери 17/8 м. и два отбора от по 6-ма играчи. Отборите могат да бъдат женски, мъжки и смесен състав.

Има две полувремена от по 15 минути. Спортът се играе навсякъде сред природата - в зала, на пясък, на трева, на батут, в северните държави на сняг и лед (с котки). В този спорт няма възрастово ограничение.

През 2020 година Доджболът става част от Асоциацията за университетски спорт "Академик" към НСА, част от Световната Университетска организация. Федерация Народна топка България - ФНТБ, е член на Световната и Европейската асоциация.

]]>
Марая Кери е отказала роля на Еминем за филма "Осмата миля"http://fmplus.net/news/music/2025-06-13/maraia-keri-e-otkazala-rolia-na-eminem-za-filma-quotosmata-miliaquot.fm+13-06-2025 11:44fmplus.net Марая Кери е отказала роля на Еминем за филма "Осмата миля"

Звездата изигра ролята на амбициозния рапър Джими "B-Rabbit" Смит в хип-хоп филма от 2002 година, а музикалният продуцент Деймиън Йънг твърди, че Еминем се е свързал с него заради Марая.
 
Въпреки че е само с четири години по-възрастна от Еминем, той очевидно е смятал, че Марая е подходяща за ролята.
 
По време на участие в подкаста TFU миналата седмица, Деймиън, който за пръв път работи с Кери през 1998 г. — твърди, че именно той е запознал Еминем с нея.
 
"Отидох при Марая и ѝ казах: "Виж, Еминем иска да се запознае с теб", а тя отвърна: "Не"", разказва той за първия си опит да ги свърже.
 
Деймиън твърди, че това се е случило по време, когато се е опитвал да разубеди Марая да приеме роля във филма "Glitter". Все пак обаче тя е променила мнението си и е приела да говори с Еминем, след като разбрала, че той има предложение за филмова роля, а не за музикално сътрудничество.
 
Когато тримата провели телефонен разговор, Деймиън твърди, че Еминем ѝ казал: "Искам да изиграеш майка ми".
 
Певицата обаче не харесала идеята и в крайна сметка отказва да се включи в проекта.
 
Ролята на алкохолизираната майка на "B-Rabbit" бе изиграна от Ким Бейсингър.
]]>
Били Айлиш и Нат Улф разкриха своята връзкаhttp://fmplus.net/news/music/2025-06-13/bili-ajlish-i-nat-ulf-razkriha-svoiata-vruzka.fm+13-06-2025 09:39fmplus.net Били Айлиш и Нат Улф разкриха своята връзка

Двамата бяха уловени да се разменят интимности в Италия.

Снимки, получени от E! News, слагат край на месеците спекулации относно връзката на двойката.
Фотосите показват как Били Айлиш и Нат Улф се наслаждават на шампанско и компанията си на балконска тераса в живописния град Венеция. Папараците дори успяват да уловят страстна целувка между Били и Нат.

Двамата бяха забелязани на среща още през март в Ню Йорк, но тогава се говореше, че са просто добри приятели. В седмицата преди това те бяха засечени да се измъкват заедно от музикалните награди iHeartRadio за 2025 г.

Спекулациите за връзката им се появиха, след като Нат и по-малкият му брат, Алекс Уолф, взеха участие в турнето на Айлиш "Hit Me Hard and Soft".

Въпреки че,  Били Айлиш изглежда готова да направи връзката си с Нат малко по-публична, тя ясно е заявила, че предпочита да пази личния си живот в тайна. Преди време тя сподели в интервю:

"Иска ми се никой да не знаеше нищо за сексуалността ми или за личния ми живот. Никога, никога, никога. И се надявам никога повече да не научат".

Айлиш, която определя себе си като бисексуална, за последно беше в публична връзка с музиканта Джеси Ръдърфорд (от октомври 2022 г. до март 2023 г.).

]]>
АХАТ се присъединяват към голямото турне на Б.Т.Р. в Българияhttp://fmplus.net/news/music/2025-06-12/ahat-se-prisuediniavat-kum-goliamoto-turne-na-btr-v-bulgariia.fm+12-06-2025 17:09fmplus.net АХАТ се присъединяват към голямото турне на Б.Т.Р. в България

Една от най-големите изненади за феновете на рока в България вече е факт – група АХАТ ще бъде специален гост на турнето на Б.Т.Р. в страната през 2025 година. 
 
Двете емблематични банди ще застанат рамо до рамо на сцената за 10 концерта в 10 града в едно историческо музикално събитие, каквото до момента не е правено в българския рок.
 
Нещо повече, АХАТ ще бъде в своя оригинален състав – Звездомир Керемидчиев, Антоан Хадад, Антоний Георгиев-Тонто и Денис Ризов, а на барабаните ще седне Илиян Диков от Б.Т.Р., който ще свири и с двете групи.
 
Тази колаборация е сбъдната мечта и за двете банди – дългоочаквана среща, която ще премине от сцената към феновете. Турнето ще бъде в някои от най-големите летни театри в страната, а финалът ще е в зала 1 на НДК в София. БИЛЕТИ
 
Градове и дати от Турне 2025:
Русе, Летен театър - 26 юни 
Пловдив, Античен театър - 7 август
Варна, Летен театър - 11 август 
Бургас, Летен театър - 14 август
Велико Търново, Летен театър - 22 август 
Добрич, Летен театър - 27 август
Шумен, Летен театър - 28 август 
Плевен, Летен театър - 29 август
Стара Загора, Летен театър - 10 септември 
София, зала 1 на НДК - 8 октомври
 
2025 година се очертава като изключително динамичната в историята на Б.Т.Р. Бандата направи Национално клубно турне в началото на 2025-а, след това и Околосветско турне с 26 концерта в рамките на два месеца. А през 2024-а Б.Т.Р. отбеляза 30 години на сцена с мащабно юбилейно турне и два поредни концерта в София.
]]>
Седмото издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" разширява своята дейност със събития в Добринище и Кърпачевоhttp://fmplus.net/news/svejo/2025-06-12/sedmoto-izdanie-na-festivala-za-kamerna-muzika-quotneotupkana-putekaquot-razshiriava-svoiata-dejnost-sus-subitiia-v-dobrinishte-i-kurpachevo.fm+12-06-2025 13:46fmplus.net Седмото издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" разширява своята дейност със събития в Добринище и Кърпачево

30 юли 2025 – Неврокопска митрополия, Гоце Делчев
31 юли 2025 – Народно читалище "Димитър Благоев 1925", Добринище
1–3 август 2025 – Читалище "Светлина", Ковачевица
8–9 август 2025 – Народно читалище "Христо Кърпачев 1921", Кърпачево
 
Седмото издание на Неотъпкана пътека предлага нови приключения в няколко живописни градчета и села на България. Освен в Гоце Делчев и Ковачевица, това лято ви каним да посетите концертите ни в още две красиви български читалища – в град Добринище (община Банско) и село Кърпачево (община Ловеч).
 
Ще представим три български премиери на камерни творби от композиторите Кенджи Бънч (САЩ), Валентин Силвестров (Украйна) и Анри Лазаров (България/САЩ). Отново ще чуете и творби от българските композитори Добринка Табакова и Петър Керкелов. Ще ни гостуват музикантите Моника Охучи, пиано (САЩ), Щефан Арцбергeр, цигулка (Германия) и Карин Дорнбуш, кларинет (Швеция/Швейцария). Освен новите пиеси ще представим и специално подбрани програми от класическия камерен репертоар. Подарете си един незабравим уикенд с много музика и приятели.
 
Повече информация за "Неотъпкана пътека" може да намерите на официалната страница на фестивала и във Facebook. Цени на билетите: 20 до 35 лева на epaygo.bg (чрез Epay, Easypay или на входа на залите).
 
СРЯДА, 30 юли 2025 / 19:00 ч.
Неврокопска митрополия, Гоце Делчев
ГАЛА КОНЦЕРТ
Малка нощна музика, K. 525 Волфганг Амадеус Моцарт (1756-1791)
Нова пиеса * Кенджи Бънч (р.1973)
Четири песни на Амаранта Франческо Паоло Тости (1846-1916)
Клавирен квинтет в сол минор Венсан д'Енди (1851-1931)
*Световна премиера
 
ЧЕТВЪРТЪК, 31 юли 2025 / 19:00 ч.
Народно читалище "Димитър Благоев 1925", Добринище
МАЛКА НОЩНА МУЗИКА
Малка нощна музика, K. 525 Волфганг Амадеус Моцарт (1756–1791)
Трудна зима / Holler and Stomp ** Кенджи Бънч (р.1973)
Луковитски моми Добри Христов (1875-1941)
Синеоката (текст Елисавета Багряна) Георги Златев-Черкин (1905-1977)
Леле, Янo
Moz-Art à la Haydn Алфред Шнитке (1934–1998)
Валс Морис Равел (1875-1937)
Каменна следа за клавирен квинтет (2023) Добринка Табакова (р.1980)
**Българска премиера
 
ПЕТЪК, 1 август 2025 / 19:00 ч.
Читалище "Светлина”, Ковачевица
ОТКРИВАНЕ НА ФЕСТИВАЛА
Струнен квинтет No. 2 в до минор, K. 406/516b Волфганг Амадеус Моцарт (1756-1791)
Пет гръцки народни песни Морис Равел (1875-1937)
Нова пиеса * Кенджи Бънч (р.1973)
Moz-Art à la Haydn Алфред Шнитке (1934-1998)
Дует за виола и виолончело Паул Хиндемит (1895-1963)
Клавирен квинтет в сол минор Венсан д'Енди (1851-1931)
*Световна премиера
 
СЪБОТА, 2 август 2025 / 19:00 ч.
Читалище "Светлина", Ковачевица
МОМЕНТИ ОТ ПАМЕТТА
Виолата гори по-дълго ** Кенджи Бънч (р.1973)
Четири песни на Амаранта Франческо Паоло Тости (1846-1916)
Моменти от паметта (V) ** Валентин Силвестров (р.1937)
Клавирен квинтет в ре минор Франк Бридж (1879-1941)
**Българска премиера
 
НЕДЕЛЯ, 3 АВГУСТ 2025 / 15:00 ч.
Читалище "Светлина", Ковачевица
СЛЕДОБЕДЕН КОНЦЕРТ
Увертюра към Летящия холандец Паул Хиндемит (1895-1963)
Continuum за клавирно трио ** Анри Лазаров (1932-2013)
Трудна зима / Holler and Stomp ** Кенджи Бънч (р.1973)
Песни Кери Джейкъбс-Бонд (1862-1946)
Валс Морис Равел (1875-1937)
Струнен октет, оп. 20 Феликс Менделсон Бартолди (1809-1847)
**Българска премиера
 
ПЕТЪК, 8 август 2025 / 19:00 ч.
Народно читалище "Христо Кърпачев 1921", Кърпачево
КАМЕННА СЛЕДА
Moz-Art à la Haydn Алфред Шнитке (1934-1998)
Клавирно трио в ла минор, оп. 114 Йоханес Брамс (1833-1897)
Дует за виола и виолончело Паул Хиндемит (1895-1963)
Песни за всички сезони Добринка Табакова (р.1980)
Каменна следа за клавирен квинтет (2023) Добринка Табакова (р.1980)
 
СЪБОТА, 9 АВГУСТ 2025 / 19:00 ч.
Народно читалище "Христо Кърпачев 1921", Кърпачево
… И ПОСЛЕ ЗВЪННА ЦЯЛОТО ПРОСТРАНСТВО …
Красиви очи / Vaghe luci Антонио Калдара (1670-1736)
Две песни, оп. 91 Йоханес Брамс (1833-1897)
... и после звънна цялото пространство... (2024) Петър Керкелов (р.1984)
Клавирен квинтет в до минор, oп. 1, № 1 Ернст фон Дохнани (1877-1960)
 
Мисията на фондация "Неотъпкана пътека" е да подкрепя и насърчава любовта към класическата камерна музика, да вдъхновява дарителството и доброволчеството, и да организира събития и инициативи, сред които концерти, образователни проекти и мултидисциплинарни артистични сътрудничества. Основната ни цел е да поддържаме и развиваме летния Фестивал за камерна музика "Неотъпкана пътека" в с. Ковачевица и гр. Гоце Делчев, предоставяйки постоянен форум за творчество и връзка с българската публика на световно известни класически музиканти от България и чужбина – на място, където класическа музика рядко се изпълнява на живо.
 
Фондацията развива и няколко допълнителни дейности и инициативи в региона, сред които дарителско общество за ремонт и поддръжка на читалище "Светлина" в Ковачевица, композиторска програма за поръчка и премиери на нови творби и музикално-образователни програми, които сме нарекли с общото име "Пътеката е ваша".
 
От 2022 г. Фондацията отделя част от приходите от всички продадени билети в подкрепа на важни каузи като засаждането на нови дървета на различни места в България, осъществявано от Гората.бг. От 2023 г. организираме и образователна кампания за рециклиране в партньорство с Булекопак. През 2025 г. ни предстои партньорство с организацията "Заедно в час". Целта ни е да изграждаме общност от съмишленици, които освен музиката подпомагат и други каузи, свързани с природата, културата и изкуството. Фондацията е основана от пианистката Лора Чекоратова в София през 2017 г.
 
ПОРЪЧКИ И ПРЕМИЕРИ
"Една от големите радости на нашия фестивал е сътрудничеството ни с живи композитори. Първата творба, която изпълнихме още в началото на нашето приключение в Ковачевица, беше "Родопа" на Добринка Табакова. Оттогава работим с Добринка Табакова ежегодно. Представяме и български премиери на камерни творби на живи композитори от цял свят, сред които Аманда Харбърг и Джеси Монгомъри (и двете от Съединените щати). През 2023 г. възложихме създаването на изцяло нова творба – клавирния квинтет "Каменна следа" от Добринка Табакова, чиято световна премиера се състоя в Епископската базилика на Филипопол като специално събитие по случай петото издание на нашия фестивал. През 2024 г. утроихме усилията си и направихме премиери на още три специално създадени за нас произведения от българските композитори Петър Керкелов, Лора Ал-Ахмад и Светлин Христов. Намерението ни е да продължим тези сътрудничества, тъй като те се превърнаха в съществена част от фестивала." - Лора Чекоратова.
 
ПРЕМИЕРИ 2025
Кенджи Бънч – Трудна зима / Holler and Stomp за клавирен квартет / Нова творба за клавирно трио / "Виолата гори по-дълго" за соло виола, пиано и струнен квартет Валентин Силвестров – Моменти от паметта за клавирно трио (съвместна поръчка на 53-ия Музикален фестивал в Истанбул 2025, Wonderfeel Festival / Нидерландия, Walden Festival / Белгия, Неотъпкана пътека / България, Beethoven Fest Bonn / Германия и Odessa Classics / Украйна.) Анри Лазаров – Continuum за струнно трио
 
КОМПОЗИТОРИ
Кенджи Бънч пише музика, която търси общото между музикалните стилове и надхвърля културните и поколенческите граници, изграждайки емпатична връзка със слушателите. Стъпвайки върху местни музикални традиции, интерес към историческите несправедливости и неточности, и класическото музикално образование, музиката на Бънч има уникален речник, който допада едновременно на изпълнители, публика и критика. Творбите му се изпълняват и записват по целия свят. Бънч определя композиторската си мисия така: търся и представям споделени емоционални истини за човешкия опит – от проникновенното до абсурдното – в опит да улесня общуването и изцелението ни посредством наслада, уязвимост, хумор и радост. Освен композитор, Бънч е и широкопризнат изпълнител на собствените си новаторски произведения за виола. Понастоящем е артистичен директор на ансамбъла за нова музика Fear No Music и работи активно като музикален педагог в Портланд, Орегон, където живее.
 
Роден в Киев през 1937 г., украинският композитор и пианист Валентин Силвестров е една от водещите фигури на съветския музикален авангард през 60-те години на ХХ век. Още в началото на кариерата си Силвестров се ориентира към музикалния експеримент, като творбите му трудно намират признание в Съветския съюз. През 1974 г. е подложен на натиск да се съобразява с предписанията на социалистическия реализъм, както и да обясни напускането си на композиторска среща в знак на протест срещу нахлуването на Съветския съюз в Чехословакия. За известен период той се оттегля от активна публична дейност и постепенно променя своя стил. Композира "Тихи песни" (1977) – цикъл, предназначен за изпълнение в домашни условия. След разпадането на Съветския съюз, Силвестров се насочва към духовна и религиозна тематика, създавайки музика, повлияна от руската и украинска православна литургична музика. Автор е на девет симфонии, три струнни квартета, симфоничната поема за пиано и оркестър "Метамузика", "Посвещение" за цигулка и оркестър, "Реквием за Лариса" за хор и оркестър, и други произведения. От началото на ХХІ век работи с малки форми, композирайки повече от шестстотин пиеси, предимно за пиано, сред които валсове, приспивни песни, пасторали, серенади и др. След руската инвазия през 2022 г. Силвестров напуска Украйна и се премества в Берлин.
 
Родена в Пловдив, Добринка Табакова живее и твори в Лондон от 1991 г., където завършва Висшето училище за музикално и театрално изкуство "Гилдхол" и получава докторска степен от Кингс Колидж Лондон. Музиката й, която Уошингтън Таймс определя като "дълбоко вълнуваща", е представяна на различни европейски фестивали, сред които BBC Proms (Великобритания), Шлезвиг-Холщайн (Германия), Возвращение (Русия), Световни слънчеви песни (Латвия) и Тъмни музикални дни (Исландия). Табакова е била резидентен композитор на Летния фестивал в Давос (Швейцария) и в катедралата "Св. Богородица" в Труро (Корнуол, Великобритания), както и на Лайпцигския оркестър MDR и Оркестъра на град Стратфорд (Великобритания). Композирала е творби по поръчка на Кралското филхармонично общество на Великобритания, BBC Radio 3 и Европейския съюз за радио и телевизия.
 
Петър Керкелов завършва магистърска степен по композиция в Кралската консерватория – Хага (Нидерландия), където учи при Мартайн Падинг и Хуус Янсен, и докторантура по етномузикология в Българската академия на науките. Композирал е по поръчка за Трио Imàge (Берлин), CRUSH Ensemble (Германия), Фестивала "ppIANISSIMO" (България), Филхармоничния оркестър на Радио Франс, Холандското дружество за камерна музика и Кралската консерватория – Хага. Има плодотворно сътрудничество с Българското национално радио, където записва "Времеви етюди" с Оркестъра и Хора на БНР под диригентството на Драгомир Йосифов и с участието на израелския сопран Реут Ривка Шаби; "Опит за крещене" с ансамбъл "Музика Нова София", също под диригентството на Драгомир Йосифов; и "Две симфонии et postumus" със струнен квартет FROSCH. През 2012 г. "Опит за крещене" печели 59-та Международна трибуна на композиторите в Стокхолм в категория "До 30 години", а през 2016 г. "Времеви етюди" са обявени за една от десетте "препоръчани творби" в общата категория на 63-ата Международна трибуна на композиторите във Вроцлав. Керкелов е финалист на композиторския конкурс "Sentieri Selvaggi" в Милано и носител на стипендии на фондациите "Рихард Вагнер", Байройт (Германия), "Шурман Шимел ван Aутерен" (Нидерландия) и "Райна Кабаиванска" (Италия/България). Понастоящем е главен асистент по етномузикология в Института за изследване на изкуствата при БАН и асистент по оркестрация в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София.
 
Анри Лазаров е роден в София през 1932 г. Първите си уроци по музика получава във Френския йезуитски лицей в родния си град. Става концертиращ пианист и изучава композиция още като ученик. След Втората световна война напуска България със семейството си и емигрира в Палестина/Израел, където учи композиция при Пол Бен-Хаим в Йерусалим (1949-1952). Печели току-що създадената израелска музикална стипендия за обучение в Академията "Санта Чечилия" в Рим, където е ученик на Гофредо Петраси (1955-1957). През 1959 г. завършва композиция при Артър Бъргър и Харолд Шапиро в университета "Брандайс" в Масачузетс, САЩ. Същата година получава американско гражданство и се премества в Южна Калифорния, където първоначално преподава френски език и литература в Калифорнийския университет в Лос Анджелис. През 1962 г. Лазаров започва работа в музикалния факултет на същия университет, където преподава композиция и организира фестивали за съвременна музика до пенсионирането си през 1987 г. През 1982 г. се посвещава почти изцяло на композирането. Автор е на общо 126 творби, издадени от Associated Music Publishers (G. Schirmer, Inc.), Theodore Presser Company и Bote and Bock et. al. Много от тях са записани от различни звукозаписни компании.
 
Носител е на Първа награда от Международния конкурс "Чайковски", First International Competition from Monaco за Концерт за виола и оркестър и First International Prize City of Milan La Scala Award за пиесата Structures Sonores. През 1991 г. е номиниран за наградата "Грами" в две категории – за най-добра съвременна композиция и за най-добро класическо изпълнение солист-инструменталист с оркестър.
 
МУЗИКАНТИ
Пианистката Лора Чекоратова е родена в София. Започва да свири на пиано от четиригодишна, скоро става ученичка на легендарната педагожка Лидия Кутева. На девет изнася първия си солов рецитал в СМУ "Любомир Пипков", където получава началното си образование. В България учи също с Весела Маринова и проф. Жени Захариева. През 1992 г. по съвет на проф. Захариева продължава образованието си в Джулиард скул в Ню Йорк. Като студентка на Сиймор Липкин получава бакалавърска, магистърска и докторска степен и става първата българка с докторат от Джулиард скул. Дисертацията й е посветена на творбите за пиано от Димитър Ненов. Още като студентка печели редица стипендии и награди, включително първа награда на международния конкурс за пианисти "Washington International". Нейният солов дебют в Кенеди център, Вашингтон, е последван от рецитали, камерни концерти и участия в международни фестивали на най-престижните сцени в САЩ. Лора Чекоратова е високо ценен изпълнител на виртуозна музика за пиано от XIX и XX век. Преподава в подготвителния клас на консерваторията "Манес" в Ню Скул в Ню Йорк и е артистичен директор на организацията "Салон на виртуозите". Председател е на фондация "Неотъпкана пътека" от 2018 г.
 
Георги Вълчев е цигулар, концертирал на някои от най-престижните сцени в света като оркестров солист, камерен музикант и в рецитали: в САЩ, вкл. Ню Йорк (зала "Алис Тъли" / Линкълн Център, Карнеги Хол и културния център "92nd Street Y"), Вашингтон (Кенеди Център) и Чикаго (Чикагския културен център); в Европа, вкл. Лондон (Уигмор Хол и Центъра Барбикан), Амстердам (Кралския театър "Каре") и зала "България" (София); в Азия, вкл. Токио (Сантори Хол), Пекин (Пекинския център за култура и изкуства), Гуанджоу (Оперния театър), Тайпе (Културния център "Тайпе") и Тел Авив (Оперния театър); в Австралия (Операта в Сидни) и др. Георги Вълчев е имал честта да бъде гост концертмайстор на няколко големи симфонични оркестъра, сред които Лондонската филхармония и Оркестъра на Кралската опера в Мадрид. Той е съосновател и артистичен директор на Камерния музикален фестивал "Неотъпкана пътека"в Ковачевица и член-основател на камерния музикален цикъл "Български концертни вечери в Ню Йорк". Георги Вълчев е носител на множество награди, между които Първа награда на Международния конкурс "Дюкрест" (САЩ) и Специалната награда на Международния конкурс за цигулари "Тибор Варга" (Швейцария).
 
Цигуларят Никола Таков е роден в София, свири на цигулка от петгодишен, като ученик на Боянка Шопова. След като завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков", продължава образованието си в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", в класа на професор Дора Иванова. Същата година е приет с пълна стипендия в Луизианския щатски университет в класа на професор Кеворк Мардиросян, където получава бакалавърска степен със специалност Изпълнителско майсторство по цигулка. Продължава образованието си в Колежа за изящни изкуства на Бостънския университет, в класа на професор Юрий Мазуркевич, където получава магистърска степен и диплом за изпълнителско майсторство. По време на обучението си участва в майсторски класове на световноизвестни музиканти, сред които Ифра Нийман, Дейвид Серон, Джоузеф Силвърстайн, Камила Уикс, Серджу Лука, Чарлз Каселман и Елмар Оливейра, от които черпи безценен опит. Печели редица конкурси и награди в България и САЩ, концертирайки активно като солист и камерен музикант. От 2010 г. работи в престижния Наварски симфоничен оркестър "Пабло Сарасате"в Испания. Той е член-основател и първа цигулка на струнния квартет" Fluencias" и на камерната формация "La cuerda de oro", с които концертира активно в Испания и други европейски страни.
 
Мариана Карпатова, мецосопран Родена в Гоце Делчев, Мариана Карпатова завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков"в София. Продължава обучението си в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" като студентка на професор Мати Пинкас и Мила Дюлгерова и в Оперния център на Джулиард Скул в Ню Йорк. Карпатова има участия на някои от най-големите оперни сцени в САЩ: Държавната опера на Ню Джърси (Алиса в "Лучия ди Ламермур", Берта в "Севилския Бръснар"), Мичиганския оперен театър (Мисис Куикли във "Фалстаф"), Метрополитън опера (Прислужница в "Електра"), Операта на Сарасота (Куница в "Оберто"), Операта на Балтимор (Ларина в "Евгений Онегин"), фестивала "Сполето" (Прислужница в "Йенуфа", Чиеска в "Джани Скики"), Опера Тампа (Дзита в "Джани Скики", Принцесата в "Сестра Анджелика"), Оперния театър на Сейнт Луис (Бруха в "Жената от моста Отоуи"), Операта на Палм Бийч (Олга в "Евгений Онегин"), както и на сцената на Софийската национална опера (Азучена в "Трубадур") и др. През 2018 г. Мариана Карпатова съосновава Фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица, недалеч от Гоце Делчев. Освен концертната си и организационна дейност, тя създава и поредица от събития за широка публика и възможности за вокално обучение на младите хора от региона. През сезон 2021-22 г. участва в Празничния концерт на "Опера във Флоръм", в Гала вечерта за откриването на Българските концертни вечери в Ню Йорк в зала "Уайл" в Карнеги Хол и в едноименната концертна поредица в Генералното консулство на България в Ню Йорк. Мариана Карпатова преподава вокално изкуство в университета "Феърли Дикинсън", кампус Флоръм и ръководи частното вокално студио "Мариана" в Медисън, Ню Джърси.
 
Щефан Арцбергер получава първите си уроци по цигулка на четиригодишна възраст в консерваторията "Роберт Шуман" в Цвикау, Германия. През 1989 г. постъпва в класа по цигулка на професор Клаус Хертел в Лайпциг. От 1992 г. свири в Оркестъра на Лайпцигския Гевандхаус, а понастоящем е негов концертмайстор. До 2007 г. свири в Оркестъра на Байройтския фестивал и като гост-концертмайстор на различни големи европейски оркестри. От 2003 г. е член на Фестивалния оркестър на Люцерн. Член е на Лайпцигския струнен квартет от 2007 г. Носител е на многобройни награди и отличия от национални и международни конкурси и на първата стипендия "Гевандхаус". Преподава в консерваториите в Лайпциг, Нюрнберг, Токио, Манхайм, а отскоро и като професор по цигулка и ранна музикална педагогика в Регенсбург.
 
Моника Охучи - "Покоряващият пианизъм" (The New York Times) на Моника Охучи й осигурява възможност да работи активно като солист, камерен музикант и педагог. Тя е пианист и изпълнителен директор на нестопанската организация Fear No Music и член-основател на клавирния квартет Thunder Egg Consort. В Портланд, където живее, концертира с 45th Parallel на сцената на Камерния фестивал "Чинтимини" и е чест гост на градската радиостанция All Classical. Като солист е концертирала със Симфоничния оркестър на Колорадо, Симфоничния оркестър на Колежа Марин, Симфоничния оркестър на Нюпорт в САЩ и Симфоничния оркестър на Новото хилядолетие в Испания. Соловият ѝ албум "Нотната тетрадка на Моника" с клавирни етюди, издаден от Helicon Records, е създаден специално за нея от съпруга ѝ – композитора Кенджи Бънч. Охучи завършва висшето си образование в Джулиард Скул в Ню Йорк. След почти две десетилетия в Ню Йорк тя и съпругът ѝ се местят в Портланд, щата Орегон, където живеят с двете си малки деца и кучето си. Охучи преподава пиано в Рийд Колидж от 2014 г.
 
Кларинетистката Карин Дорнбуш живее в Базел, Швейцария, от 1995 г., но е израснала в семейство на музиканти в Стокхолм. Има силна връзка както с Гьотеборг, така и с шведското Западно крайбрежие. Баща ѝ е роден и израснал в Гьотеборг, а семейството на баба ѝ по бащина линия е живяло в продължение на няколко века на островите Оруст и Шьорн – нещо, което Дорнбуш не знае, докато сама не се заема с генеалогично проучване. След като завършва Висшето училище по изкуства в Берлин и Музикалната академия в Базел, Карин Дорнбуш се превръща в международноизвестен солист-кларинетист и камерен музикант. През 1996 г. тя печели Наградата за шведски солист и Първа награда на Базелското оркестрово общество. През 1997 г. концертни зали във Виена, Бирмингам, Стокхолм и Атина я избират за солист в концертната си серия "Изгряващи звезди". Свири като солист на церемонията по връчването на Нобеловите награди в Стокхолм. Карин Дорнбуш е записала три компактдиска за Caprice Records и един диск за Genuin Classics Leipzig. Албумът ѝ Nordic Clarinet Concertos е номиниран за шведската награда "Грами". Като солист е свирила със симфоничните оркестри в Стокхолм, Малмьо, Йевле, Норшьопинг, Базел и Загреб под ръководството на диригенти като Армин Йордан, Петер Чаба и Даниел Хардинг. Постоянен член е на ансамблите Camerata Variabile Basel и Fiacorda.
 
Роден в София, Александър Сомов завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков"като ученик на Стефан Руневски. Дебютира с концертни изпълнения в България и Германия и с премиера на "Испански концерт"от Анхел Ескудеро в Испания на петнадесетгодишна възраст. Продължава обучението си в консерваторията "Гилдхол"в Лондон, където през 1998 г. става първият музикант от Източна Европа, спечелил Златния й медал – най-престижното британско университетско отличие в областта на музиката, на което са носители Жаклин дю Пре, Тасмин Литъл, Уилям Примроуз и Брин Тервел. Следват гастроли с концерти на Дворжак, Елгар, Шуман, Шостакович, Брамс, Бетовен, Щраус, Чайковски, Хайдн, Гулда, Търнидж, Губайдулина и др. във Великобритания, Германия, България, Франция и Испания под диригентството на Томас Цеетмаер, Хайнрих Шиф, Марк Албрехт, Тиери Фишер, Теодор Гушлбауер, Пол Макрийш, Милен Начев, Пламен Джуров, Мартин Пантелеев и др. Като камерен изпълнител Александър концертира в цяла Европа, Япония, Канада и Мексико, партнира си с музиканти като Жан-Ив Тибоде, Томас Цеетмаер, Симон Трпчески, Юрий Башмет, Тасмин Литъл, Борис Гарлицкий, Марк Албрехт, Александър Торадзе, Джон Йорк и Богдана Попова. В момента Александър Сомов работи като виолончелист суперсолист на Страсбургския филхармоничен оркестър. Като гост първи челист е свирил с Лондонската филхармония (LPO), Лондонски симфоничен оркестър (LSO), Хале Оркестър (Манчестър), Английския камерен оркестър и Симфоничния оркестър на радио SWR Щутгарт. Сомов е преподавал в Страсбургската консерватория (2006-2013) и e ръководител на майсторски класове в България, Франция, Швеция, Италия и Япония. Записва за Naxos Marko Polo, LSO Live, Landor Records и Gega New, а архивни записи с негови изпълнения има в BBC Radio, Българското национално радио, Polskie Radio и Radio Valencia.
 
Обичана заради многостранния музикален талант и емоционалността на изпълненията си, Дора Димитрова има многопосочна кариера като концертмайстор, солист, камерен музикант и преподавател по цигулка. Димитрова е свирила на сцени като Карнеги Хол и Линкълн Център в Ню Йорк, Рудолфинум – зала "Дворжак" в Прага и Кралския Концертгебау в Амстердам, и е концертирала със световноизвестни музиканти като Курт Мазур, Карл Сейнт Клер, Густав Майер, Струнен квартет "Емерсън", Аугустин Хаделих, Йоел Гамзоу и Росен Миланов. През 2016 г. започва да свири с Принстънския симфоничен оркестър (Ню Джърси), където е чест гост-концертмайстор. Работила е със Symphony in C (Ню Джърси, САЩ), Международния малеров оркестър (Берлин), Симфоничния оркестър на RTV Slovenia, Симфоничния оркестър на Българското национално радио, Нюйоркския симфоничен ансамбъл и др. Като отдаден камерен музикант участва в многобройни рецитали в Европа и Съединените щати. Преподавателската й дейност започва на Източното крайбрежие в САЩ, където е била е резидентен преподавател на Лейкландския младежки симфоничен оркестър (Ню Джърси), Младежкия оркестър "Джемини" (Ню Йорк) и Младежкия оркестър на Западен Кънектикът. Преподава цигулка в Маханаймското висше музикално училище (Ню Йорк) и в Нов български университет. През 2019 г. музикалният конкурс Prima Volta (САЩ) я включва в списъка си с най-добри преподаватели по цигулка на годината. Притежава магистърски степени по музика от Националната музикална академия в София и от Нюйоркския щатски университет в "Стоуни Брук". През май 2018 г. се дипломира като докторант по музикални изкуства в университета "Стоуни Брук". Сред преподавателите ѝ по цигулка са Дора Иванова, Сувин Ким, Хагай Шахам, Дженифър Фраучи, Арно Сусман и Филип Сетцър. Учи камерна музика с международно известния Струнен квартет "Емерсън". Понастоящем Дора Димитрова е концертмайстор на Нов симфоничен оркестър, София. Сътрудничи редовно със Sofia Session Orchestra и преподава с удоволствие на учениците си по цигулка в Англо-американското училище в София.
 
След соловия си дебют на 8-годишна възраст Румен Цветков концертира в близо четирисет страни на четири континента, печелейки положителната оценка на критиката. Популярен като солист, рециталист и камерен музикант, той е гостувал в концертната зала на Берлинската филхармония, Карнеги Хол (Ню Йорк), Уигмор Хол (Лондон), Уолт Дисни Хол (Лос Анджелис), Паласио де Белас Артс (Мексико Сити), Моцартеума (Залцбург), Чикагския симфоничен център, Зала "България" и др. Сред фестивалните му участия са: Фестивалът на камерната музика в Кумо (Финландия), Равиния и iPalpiti (САЩ), Червеноморският фестивал (Израел), Атинският фестивал, Фестивалът в Санкт Мориц (Швейцария), фестивалите на камерната музика "Мимир" и "Хенри Дж. Бруман" (САЩ), Асколи Пичено (Италия) и фестивалите "Музика в Стария град" и "Европейски месец на културата" в родния му Пловдив. Като камерен музикант Румен Цветков си е сътрудничил със световноизвестни музиканти като Ида Хендел, Бернард Грийнхаус, Михаил Мунтян, сър Харолд Мартина, Хосе Фегали, Кристиан Тецлаф, Владимир Менделсон, Майкъл Флаксман, Хосе Галярдо, както и с членове на квартетите "Борромео", "Кронос", "Авив", "Йерусалим" и "Верди". През 2017 г. Румен Цветков основава Музикалния фестивал MurciArt в Испания, с почетен президент Пласидо Доминго, на който е артистичен директор. Цветков е и член-основател на Оркестъра на средиземноморските солисти (Андалусия). От 2020 г. преподава в консерваторията "Музикални изкуства" в Мадрид. Редовно води майсторски класове по целия свят. Дебютният му солов албум "Brahms Alliance" (2019) с пианиста Людмил Ангелов е издаден от GEGA New. Вторият му солов албум, с изцяло руска програма, се очаква по-късно тази година. Румен Цветков свири на редки инструменти, между които виола, изработена от Симон Шодлер през 1785 г., наречена "Времето", виола от италианеца Джузепе Джакети ди Рома, а отскоро и виола на "руския Страдивари", Тимофей Подгорни, наречена "Поетът". 
 
Теодора Атанасова (р. 1993, Пловдив) започва да свири на виолончело на деветгодишна възраст в класа на Юлия Марковска в Националното училище за музикално и танцово изкуство "Добрин Петков". Завършва Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София през 2017 г. в класовете по виолончело на проф. Анатоли Кръстев и по камерна музика на проф. Ангел Станков. От 2017 г. е преподавател по виолончело в Националното музикално училище "Любомир Пипков"в София, а от 2020 – хоноруван преподавател в НМА "Проф. Панчо Владигеров". Теодора Атанасова печели множество награди от национални и международни конкурси и участва в майсторски класове на световно известни виолончелисти като Клаудио Бохоркез, Ромен Гариу, Денис Северин, Томас Гросенбахер, Георг Байч, Конрадин Бродбек, Разван Сума, Антон Никулеску, Владимир Перлин, Матс Лидстрьом, Алваро Хуертас и др. Като солист концертира с Оркестъра на Асоциация "Оркестрани" (Понте ди Пиаве, Италия), Академичния симфоничен оркестър на НМА "Проф. Панчо Владигеров", Камерен оркестър "Орфей" – Перник, Симфониета – Видин, Софийска филхармония, както и със симфоничните оркестри в Шумен, Пазарджик, Русе и Пловдив. Участва неколкократно в Международната лятна академия на Университета за музика и изпълнителски изкуства във Виена, където работи под ръководството на изтъкнати музиканти и педагози в областта на камерната музика като Хато Байерле, Йозеф Клусон, Аведис Куюмджиян, Йоханес Майсл, Анита Митерер, Петер Надж, Петр Праузе, Ян Талих, Вида Вуйич, Евгения Епщайн и Мигел да Силва. От 2018 г. е виолончелист на струнен квартет "Фрош", а от 2020 г. е член на Underground Cello Quartet – първия виолончелов квартет в България. През 2017 г. с Junge Zürcher Harmoniker участва в няколко концертни програми в Цюрих (Швейцария). От 2019 г. Теодора е водач на виолончеловата група в Нов симфоничен оркестър и соло виолончелист на Европейския звукозаписен оркестър.
]]>
Machine Gun Kelly ще издаде своя нов албум, Боб Дилън е разказвачът в негоhttp://fmplus.net/news/music/2025-06-12/machine-gun-kelly-shte-izdade-svoia-nov-album-bob-dilun-e-razkazvachut-v-nego.fm+12-06-2025 12:48fmplus.net Machine Gun Kelly ще издаде своя нов албум, Боб Дилън е разказвачът в него

Изглежда, че Боб Дилън е разказвачът в трейлъра към предстоящия албум на изпълнителя – "Lost Americana".

След като 84-годишната музикална легенда изненада феновете си, когато през февруари сподели кадри на 35-годишния рап изпълнител в Instagram, той вече играе роля в представянето на първия албум на Machine Gun Kelly след "Mainstream Sellout" от 2022 г.

В клипа, Дилън казва за албума: "Това е звукова карта на забравени места, почит към духа на преоткриването и търсене на същността на американската свобода. От неоновото сияние на крайпътните закусвални до тътена на моторите – това е музика, която празнува красотата на междинните пространства. Там, където миналото се преражда, а бъдещето се изгражда по свои собствени правила".

Във видеото MGK се забавлява с приятели и прекарва време в планината.

По-рано тази година Дилън сподели стар клип на MGK, в който той изпълнява песни в магазин Park Ave CDs в Орландо, Флорида. По време на Outlaw Music Festival Tour в Лос Анджелис, MGK пък се присъeдини към участието на Боб Дилън и Уили Нелсън. След появата си той написа в X: "Снощи се срещнах и разговарях с човек, за когото никога не съм си представял, че ще имам честта да срещна – всичко това заради видео, в което рапирам в музикален магазин преди 10 години. Обичам музиката.“

"Lost Americana" ще излезе на 8-ми август.

]]>
Кание Уест с поредна промяна на името си - вече е Йе Йеhttp://fmplus.net/news/music/2025-06-12/kanie-uest-s-poredna-promiana-na-imeto-si-veche-e-ie-ie.fm+12-06-2025 09:59fmplus.net Кание Уест с поредна промяна на името си - вече е Йе Йе

Той прави това за втори път.

Проблемният рапър официално смени името си на Ye през 2021 г., като подаде необходимите документи в съда на Лос Анджелис. Сега изглежда, че е променил името си отново.

Според The US Sun, нови правни документи, подадени от главния му финансов директор в щата Калифорния, показват, че новото му име е Ye Ye. То става известно, когато неговият служител подава така наречения Statement of Information към секретаря на щата Калифорния — документ, който предоставя актуални данни за дадена компания, включително адрес, ръководители и сфера на дейност.

Една от компаниите на Уест – Ox Paha Inc., която е подала стотици търговски марки от негово име, вече използва името Ye Ye в официални документи. Неговите модни и музикални бизнеси – Yeezy Apparel, Yeezy Record Label LLC и Getting Out Our Dreams Inc. – също са приели новото име в документацията.

До момента Кание Уест не е обявил официално новото си име в социалните мрежи.

Междувременно съпругата му, Бианка Сенсори, може би се готви да стартира собствен бизнес. Миналия месец тя е регистрирала компания с името Bianca Censori Inc в Калифорния.

]]>
Бритни Спиърс с радикална промяна в живота сиhttp://fmplus.net/news/music/2025-06-11/britni-spiurs-s-radikalna-promiana-v-zhivota-si.fm+11-06-2025 12:16fmplus.net Бритни Спиърс с радикална промяна в живота си

Тя смени своето име и напусна Щатите.

След години в центъра на вниманието заради множество скандали, Бритни Спиърс – една от най-успешните певици на всички времена, най-накрая направи радикална промяна и е спряла да живее в Съединените щати, за да започне официално нов живот в Мексико. Но това не е всичко – тя официално е решила  да смени и своето име.

На 6-ти юни 2025 г. Бритни обяви името си Шила Мария Ривър Ред – промяна, която тя не коментира подробно, но подчерта, че иска да се съсредоточи изцяло върху себе си. 

Тези събития изненадаха милионите й фенове, но те изразиха своята подкрепа към изпълнителката, която е преживяла изключително тежки моменти през кариерата си, както в личен, така и в професионален план. 

От 2023 г. Бритни е посещавала Мексико многократно по време на своите почивки, но сега изглежда, че всичко е официално и тя ще остане да живее в Мексико за постоянно.

]]>
Инцидент по време на концерт на Кейти Периhttp://fmplus.net/news/music/2025-06-11/incident-po-vreme-na-koncert-na-kejti-peri.fm+11-06-2025 09:47fmplus.net Инцидент по време на концерт на Кейти Пери

Певицата запази спокойствие въпреки ситуацията.
 
В понеделник певицата беше изненадана, когато фен проби охраната и се качи на сцената докато тя изпълняваше песента "Hot n Cold" по време на своя концерт в Сидни.
 
Видеозапис на този момент стана вайръл в социалните мрежи и показва как звездата свири на китара, когато внезапно до нея се появява фен, облечен в тъмни дрехи.
 
След като изкрещява от изненада, певицата се отдръпва и продължава да пее, докато двама охранители се опитват да изведат човека.
 
Кейти Пери се обърна към публиката с думите: "Е, никога няма да има друго такова шоу. Така че се насладете, Сидни".
 
Наложи се още двама охранители да се включат, за да свалят фена от сцената, докато Пери с учуда попита: "Какво по дяволите става?".
 
Турнето на Пери започна в Мексико през април и ще продължи до 7-ми декември с финалното си шоу в Обединените арабски емирства.
]]>
Местят наградите BRIT от Лондон в Манчестърhttp://fmplus.net/news/music/2025-06-10/mestiat-nagradite-brit-ot-london-v-manchestur.fm+10-06-2025 14:18fmplus.net Местят наградите BRIT от Лондон в Манчестър

Церемонията по връчване на музикалните награди BRIT Awards ще се премести от Лондон в Манчестър през 2026 г., слагайки край на почти половинвековната си история в британската столица.
 
Престижното събитие се провежда в Лондон от 1977 г., като първото му издание се състоя в Конферентния център в Уембли, а през годините се мести на емблематични локации като Роял Албърт Хол и Хамърсмит Аполо. В последните години церемонията бе домакинствана от The O2 Arena.
 
На 28-ми февруари 2026 г. наградите BRIT ще се състоят в новооткритата зала Co-op Live в Манчестър – най-голямата закрита арена във Великобритания.
 
Манчестър, който в последните години затвърждава позициите си като нов медиен център благодарение на MediaCityUK и преместването на големи организации като BBC от Лондон, е избран и заради силното си музикално наследство.
 
Местните фенове приеха новината с ентусиазъм, особено след като вокалистът Лиъм Галахър намекна за "голямо съобщение" в понеделник сутрин (9-ти юни 2025), което много потребители в X свързаха с преместването на BRITs.
 
Церемонията през 2026 г. ще се излъчва на живо по ITV1, ITVX, STV и STV Player, а Co-op Live ще бъде домакин поне до 2027 г.
 
Зад промяната стои Sony Music UK, чийто председател и изпълнителен директор Джейсън Айли коментира:
 
"Това е изключително вълнуващ момент за BRIT Awards. Преместването в Манчестър – дом на някои от най-емблематичните артисти на нашето време – ще вдъхне нов живот на шоуто и ще надгради наследството му в подкрепа на световната музика".
 
Анди Бърнъм, кмет на Манчестър, добави:
 
"Да видим BRIT Awards извън Лондон е огромно постижение за региона. Манчестър е световно признат заради своето музикално наследство, а това лято градът ще приеме някои от най-големите концерти на планетата. Ще дадем всичко от себе си, за да покажем, че изборът на Манчестър е бил правилен".
 
Церемонията през 2025 г. включваше изпълнения на звезди като Charli XCX и Сабрина Карпентър.
]]>
"Day By Day" е новата песен на Борис Христов, посветена на сина муhttp://fmplus.net/news/music/2025-06-10/quotday-by-dayquot-e-novata-pesen-na-boris-hristov-posvetena-na-sina-mu.fm+10-06-2025 12:39fmplus.net "Day By Day" е новата песен на Борис Христов, посветена на сина му

Борис Христов пусна новата си авторска песен "Day by Day", която освен с прекрасни, нежни и докосващи музика и текст, типични за изпълнителя, има и също толкова красиво видео, заснето в Южна Африка. 
 
Песента е посветена на родителството и на малкия син на Борис – Виктор, а в главните роли на видеотo са те двамата, представяйки един най-обикновен и прекрасен ден, който могат да прекарат заедно баща и син. "С тази песен исках да припомня нещо, което ние, като деца на своите родители, често забравяме и омаловажаваме - че те са истинските ни приятели за цял живот и завинаги ни остават верни", споделя Борис за "Day by Day". 
 
 
Песента се ражда именно по желание на Виктор, който поискал баща му да му изпее песен, която хората пеят, когато са тъжни. Музиката текстът и аранжиментът са дело на Борис Христов, който сам я записва в студиото си, но за микса и мастеринга решава да се довери на хърватския продуцент Бени Дуцент. 
 
"Той се свърза с мен в край на миналата година във връзка с негов проект, в който искаше да взема участие. Още тогава ми допадна съвместната ни работа, като от началото на годината, освен "Day by day", с него реализирахме още няколко мои песни, който предстоят да излязат скоро", добавя още Боби.
 
Видеото към сингъла е заснета в Южна Африка, с режисьор е Крис Уилсън, с когото Борис има желание да работи още преди 3 години, когато снима видеото към първата си песен. Голяма част от кадрите са заснети във ферма, където се намира родната къща на съпругата на Борис в ЮАР.
 
"Day by Day" е петата авторска песен на певеца с фотографско око след вече реализираните и радващи се на успех - "Strong", "Need you", и  двете му песни на български език - "Сън" и "Не искам". 
 
Роден в София през 1981г., Борис Христов започва да се занимава с музика на 13-годишна възраст. Изучава валдхорна  в "Сержантско Средно Военно Музикално Училище М-ро Георги Атанасов", а по късно и в Музикалната академия "Професор Панчо Владигеров". Още в музикалното училище Борис проявява интерес към пианото; след завършването си започва да свири и в първите си поп-рок групи, като не след дълго с една от тях започва работа в чужбина - главно на борда на круизни кораби, пътуващи по целия свят. През цялата 2004 година, с една от своите банди, работи в Южна Корея.
 
След близо 18 години, прекарани в работа извън страната, Борис Христов се завръща в България, като през 2021 става познат на родната публика след появата си в 8-и сезон на телевизионния формат "Гласът на България", като достига до финалите. Едни от най-запомнящите се изпълнения с която публиката го познава от малкия екран  са изпълненията му на "Human" на Rag’n Bone Man "Leave a Light On" на Том Уокър и "Zombie" на Cranberries. Към днешна дата Борис Христов живее и работи в България, като вече е и автор на своя собствена музика.
]]>
Снуп Дог планира да продава бургери на футболни феновеhttp://fmplus.net/news/music/2025-06-10/snup-dog-planira-da-prodava-burgeri-na-futbolni-fenove.fm+10-06-2025 09:28fmplus.net Снуп Дог планира да продава бургери на футболни фенове

Той иска да постави бургер каравана на шотландски футболен стадион.
 
Американският рапър е фен на отбора от шотландската Висша лига Селтик, базиран в квартала Паркхед в Глазгоу.
 
Макар че е далеч от корените си в Калифорния, Снуп вече е говорил за любовта си към отбора, а миналата година сподели плановете си да инвестира в клуба, вдъхновен от собствениците на Рексъм – Райън Рейнолдс и Роб Макелхени.
 
Сега той сподели пред Sunday Mail, че има намерение да отвори бургер каравана, като твърди, че вече е разговарял със знаменития готвач Гордън Рамзи относно възможността за съвместен бизнес.
 
"Бих искал да предлагам бургери на спортен стадион, за да покажа на феновете, че храната по стадионите може да бъде вкусна. Тайната на добрия бургер е любовта, с която е приготвен. Телешкото трябва да се смеси със специални подправки, да се добави качествено сирене и бекон, овкусени с кленов сироп.".
 
Той добави: "Ще предлагам ли бургерите си и на феновете на Рейнджърс? Не, мисля, че ще пропуснем това".
]]>
Британските електронни легенди Kosheen се завръщат в София в края на 2025 г.http://fmplus.net/news/music/2025-06-09/britanskite-elektronni-legendi-kosheen-se-zavrushtat-v-sofiia-v-kraia-na-2025-g.fm+09-06-2025 16:18fmplus.net Британските електронни легенди Kosheen се завръщат в София в края на 2025 г.

След емоционалния и напълно разпродаден концерт в София през 2024 г., британската група Kosheen се готви за нова среща с българските си фенове. 
 
Потвърдено е, че столицата ще бъде част от предстоящото им турне в края на 2025 г., като локацията отново е клуб Joy Station, а датата е 11 октомври.
 
"След концерта в София миналата година, Сиан просто каза: "Искам пак там".", споделя с усмивка мениджър от екипа на групата. Kosheen са били изключително поласкани от топлия прием и категорично настояли България отново да бъде част от новата обиколка.
 
 
Макар че новият албум все още се пише, групата е в отлична форма – през януари 2025 издадоха нов ремикс на култовото "Hide U" с изцяло нови вокали, който вече надхвърли 3.3 милиона слушания в Spotify. Последва и твърд хардстайл ремикс, който представя хита на едно съвсем ново поколение. Интензивната промоция от страна на лейбъла е насочена както към младата публика, така и към феновете, които са с тях от самото начало.
 
Със златния си дебют Resist, два албума в Топ 10 на Великобритания и безброй фестивални участия, Kosheen се утвърдиха като един от най-емблематичните лайв електронни проекти от Острова. А след подновената си активност от 2019 г. насам – с юбилейни турнета, оркестрални концерти и завладяващи шоута из Европа, Австралия и Балканите – групата звучи по-силно от всякога.
 
Билетите за концерта на Kosheen на 11 октомври 2025 г. могат да бъдат закупени в мрежата на Bilet.bg (вкл. касите на Fast Pay и магазини "На тъмно" ), касите на магазини "Фантастико", както и онлайн на sme.bilet.bg на цени от:
- 70 лв. за правостоящи до деня на концерта
- 80 лв. за правостоящи в деня на концерта
- 90 лв. за седящи в обособена VIP зона
* Деца до 10 год. възраст влизат без билет, но с придружител
 
]]>
Bulgarian Cartrader с нов сингъл и концерт в София през декемвриhttp://fmplus.net/news/music/2025-06-09/bulgarian-cartrader-s-nov-singul-i-koncert-v-sofiia-prez-dekemvri.fm+09-06-2025 14:26fmplus.net Bulgarian Cartrader с нов сингъл и концерт в София през декември

Bulgarian Cartrader пуска "Telecaster Warrior", втория сингъл от предстоящия му студиен албум, в който артистът разгръща ново звучене, в което ефирните, атмосферни пластове на shoegaze стила се преплитат със суровата, недоизлъскана енергия на lo-fi рока.
 
Мощен ритъм поставя началото на бавно разгръщащ се, непринудено готин груув — такъв, в който можеш да се отпуснеш като при скок с парашут. Шумни, наситени с ефекти китари изграждат плътната основа под вокалите, които балансират между артистична екзалтация и емоционална прямота. Феновете на Smashing Pumpkins ще открият тук много поводи да поклащат глава в ритъм. 
 
"Това е песен-овен, неспокойна, устремена натура с добри намерения, работна машина, хлапак с търговски нюх, винаги в движение, по-бърз от светлината. Роден е през 80-те, но изобщо не е остарял, и сега се е запътил към големия град, прекосявайки моста от Ню Джърси към Ню Йорк. Когато я написах, тъкмо бях намерил автобиография на Брус Спрингстийн, захвърлена на улицата. И когато изскочи фразата ‘Telecasters warrior’, веднага разбрах, че отново съм си представил, че съм той, на път към върха. Обожавам тези игри на въображението. Аз съм българин, идвам от съвсем различен свят, но харесвам смесици и хибриди. Ами, ако един българин отиде в Америка и започне да продава Coca-Cola на американците? Няма ли да е супер як нов хибрид?", споделя самият Bulgarian Cartrader, артистичният псевдоним на Даниел Стоянов – роден в София и израснал в Южна Германия.
 
Telecaster Warrior пристига заедно с анонса за есенното му турне, което ще мине и през България. На 9 декември той ще излезе на сцената на Sofia Live Club за специално клубно шоу в София. Публиката ще има възможност да чуе ексклузивно най-новия материал от предстоящия му албум, а подробности около събитието ще бъдат обявени скоро.
 
След като дълги години е работил като вокалист и автор на песни с артисти като SEEED, Solomun, Marteria и Casper, Даниел Стоянов стартира Bulgarian Cartrader – независим проект, с който бързо печели вниманието на европейската инди сцена. Дебютният му албум Motor Songs (2021) го отвежда на фестивали и клубни сцени от София до Париж и Лос Анджелис. Получава престижната европейска награда Music Moves Europe, а музиката му събира над 15 милиона стрийма.
 
Сега, след година на тишина и преосмисляне, Bulgarian Cartrader се завръща – самостоятелно, с нов лейбъл и свежо звучене. "Telecaster Warrior" е само началото.
 
]]>
Сабрина Карпентър обясни вдъхновението зад новия си сингъл "Manchild"http://fmplus.net/news/music/2025-06-09/sabrina-karpentur-obiasni-vduhnovenieto-zad-noviia-si-singul-quotmanchildquot.fm+09-06-2025 12:19fmplus.net Сабрина Карпентър обясни вдъхновението зад новия си сингъл "Manchild"

Поп звездата пусна най-новото си парче, което феновете смятат за "дис трак", насочен към бившия ѝ приятел – ирландския актьор Бари Киоган.
 
След излизането на песента на 6-ти юни, Сабрина сподели в Instagram подробности за създаването ѝ. Тя е написала парчето заедно с Джак Антоноф и Ейми Алън малко след пускането на изключително успешния си шести албум "Short n' Sweet".
 
"Написах Manchild в един случаен вторник с Ейми и Джак, не много след като завършихме "Short n' Sweet", и това се оказа най-добрият случаен вторник в живота ми", написа 26-годишната изпълнителка. "Не само, че беше супер забавно да я измислим, но тази песен се превърна за мен в нещо към което което мога да се върна и което ще озвучи умствената ми ретроспекция на обърканите, но и забавни млади години".
 
 
"Песента се усеща като едно безкрайно лятно пътешествие с кола!", добави тя. "Затова и исках да ви я дам точно сега, за да можете да си подадете главата през прозореца и да я изкрещите по време на цялото лято!".
 
Сабрина завърши публикацията си с благодарност към феновете за подкрепата, добавяйки: "И благодаря на мъжете, че ме подложиха на изпитание!!" .
 
Певицата също така сподели кадри от клипа към песента, както и снимка, на която прегръща авторите на песента – Джак и Ейми.
 
Феновете вярват, че парчето е насочено към Бари, с когото певецата се раздели през декември 2024 г. след около година след тяхната връзка.
 
Когато Сабрина обяви песента в Instagram, тя намекна в описанието: "Тази е за теб!!".
 
]]>
Марая Кери се завърна с първата си самостоятелна песен от шест години насамhttp://fmplus.net/news/music/2025-06-09/maraia-keri-se-zavurna-s-purvata-si-samostoiatelna-pesen-ot-shest-godini-nasam.fm+09-06-2025 09:33fmplus.net Марая Кери се завърна с първата си самостоятелна песен от шест години насам

След като заинтригува феновете си с тийзър, в който позира с луксозен спортен автомобил в социалните мрежи, Марая Кери пусна първия си нов сингъл от предстоящия ѝ 16-ти студиен албум.
 
"Type Dangerous" използва семпъл от култовото парче на хип-хоп триото Eric B. and Rakim от 1986 г. – "Eric B. Is President".
 
В изявление относно завръщането си Марая каза:
"Бях затворена в студиото доста време и работих неуморно върху нова музика. Щастлива съм, че най-после мога да я представя на феновете си, започвайки с "Type Dangerous"!"
 
Новият албум на Кери ще бъде първият ѝ след издадения през 2018 г. "Caution".
 
 
Излизането на новото парче идва след разкритието на Андерсън Пак, че двамата работят заедно върху нова музика. 39-годишният певец и продуцент сподели новината в социалната поредица "Track Star", където гостите се опитват да разпознаят мистериозни песни. Той правилно позна парчето на 56-годишната Кери от 1996 г. – "Always Be My Baby".
 
Андерсън беше облечен в тениска с лицето на Марая и каза:
"Това е Марая Кери. Истинската Марая Кери. Спомням си, че бях в пети клас, гледах клиповете ѝ и бях влюбен. Сега работим заедно по музиката за новия ѝ албум".
 
Двамата бяха свързвани и романтично когато през март 2025 година бяха забелязани да се държат за ръце след наградите iHeartRadio, както и да напускат заедно ресторант в същия период.
 
Миналата година Марая отбеляза 20-годишнината от излизането на емблематичния си албум "The Emancipation of Mimi".
]]>
Мадона най-после ще издаде "Veronica Electronica"http://fmplus.net/news/music/2025-06-06/madona-naj-posle-shte-izdade-quotveronica-electronicaquot.fm+06-06-2025 15:04fmplus.net Мадона най-после ще издаде "Veronica Electronica"

Дългоочакваният проект на певицата ще излезе на 25-ти юли.
 
Изданието включва редки и неиздавани ремикси от нейния албум "Ray of Light". Този ключов момент в забележителната кариера на Мадона ще бъде подчертан и с ново издание от The Silver Collection — продължаващата ѝ поредица от колекционерски, лимитирани издания на сребърен винил, обхващащи цялата ѝ дискография.
 
"Veronica Electronica" ще бъде наличен както на сребърен винил, така и в дигитален формат. Поръчките на винил от сайтовете Madonna.com и Rhino.com ще включват ексклузивен сребрист литографски постер. Вчера излезе и ремикса “Skin (The Collaboration Remix Edit)” от албума.
 
 
"Veronica Electronica", албум от осем трака, придружаващ "Ray of Light", първоначално е бил замислен от Мадона като ремикс албум още през 1998 г. Проектът обаче бил оставен настрана заради огромния успех на оригиналния албум и поредицата хитове. "Ray of Light" продава над 16 милиона копия по света и носи на певицата четири награди "Грами", включително за "Най-добър поп албум".
 
Повече от 25 години по-късно тази идея най-накрая ще се реализира. Колекцията включва нови редактирани версии на клубни ремикси от Питър Раухофер, Уилям Орбит, Саша, BT и Виктор Калдерон, както и оригиналното демо на "Gone, Gone, Gone" — неиздаван досега запис, продуциран от Мадона и Рик Науелс.
 
Траклист на песните:
 
Страна А
1. “Drowned World/Substitute For Love” – BT & Sasha Bucklodge Ashram New Edit
2. “Ray Of Light” – Sasha Twilo Mix Edit
3. “Skin” – The Collaboration Remix Edit  
4. “Nothing Really Matters” – Club 69 Speed Mix Meets The Dub
 
Страна Б
1. “Sky Fits Heaven” – Victor Calderone Future New Edit
2. “Frozen” – Widescreen Mix and Drums
3. “The Power Of Good-Bye” – Fabien’s Good God Mix Edit
4. “Gone, Gone, Gone” – Original Demo Version *
]]>
Крис Мартин и Дакота Джонсън се разделихаhttp://fmplus.net/news/music/2025-06-06/kris-martin-i-dakota-dzhonsun-se-razdeliha.fm+06-06-2025 11:59fmplus.net Крис Мартин и Дакота Джонсън се разделиха

Двамата слагат край на почти осемгодишната си връзка, белязана от периоди на раздели и събирания.
 
"Този път изглежда окончателно. Връзката им всъщност е приключила от доста време, просто не можеха да измислят как да я прекратят официално. Дакота таеше надежда, че ще останат заедно, защото го обичаше много, както него, така и  децата му", сподели източник пред списание People.
 
Джонсън и Мартин пазеха ревностно личния си живот. През март 2024 г. излезе информация, че двамата са се сгодили преди години, но не са бързали със сватбата.
 
Нито Джонсън, нито Мартин са коментирали новината за раздялата. В момента актрисата е в Ню Йорк, където промотира новия си филм "Materialists".
 
Джонсън и Мартин започнаха да се срещат през 2017 г. и за последно бяха заснети заедно през май тази година, малко преди актрисата да замине за филмовия фестивал в Кан.
 
Това не е първият път, в който около двойката се появяват слухове за раздяла. През август миналата година говорител на двамата отрече публикации на Daily Mail и TMZ, според които са се разделили, като каза пред E!: "Това не е вярно. Те са щастливо заедно".
 
Източник тогава сподели пред People, че връзката им "работи, защото и двамата са много независими и имат собствен живот извън отношенията си. Всеки път, когато не бъдат забелязани заедно известно време, започват слухове за раздяла".
 
 
 
 
 
 
 
 
]]>