Будител 2015 - кампания на Радио FM+, посветена на 1 ноември
12.10.201508:00
|
Tweet |

И тази година Радио FM+ търси " Будител на годината” и иска да фокусира вниманието на своите слушатели върху личности, направили през изминалата година нещо стойностно и значимо, със силно духовно послание и отзвук в медийното пространство. Националната кампания "Будител – 2015“ се провежда с любезната подкрепа на първия носител на наградата, д-р Милен Врабевски, председател на Фондация Българска Памет.
Всеки ден някой създава нещо стойностно и значимо. Всеки ден някой гледа от светлата в страна на живота. Има хора, които мислят смело и творят бъдеще. Всеки ден.
Тази година Радио FM+ търси "Будител 2015”. Нека заедно изберем най-достойния сред номинираните Будители на годината! Артисти, музиканти, интелектуалци, творци или хора като нас... Виж подробно номинациите по-долу и

.jpg)
През май 2015 Списанието посвети своя брой на призива "Да възродим българската кирилица” и показа повече от 30 красиви български шрифта. "Оказва се, че българската кирилица днес трудно получава нужното уважение и не може да се види навсякъде”, смятат от списанието. Що се отнася до родната гордост, за която всеки от нас се замисля основно на 24 май – кирилицата, тя днес се ползва от над 360 милиона души. Но точно българската ѝ форма в наше време страда от много сериозен проблем, за който малцина извън средите на графичния дизайн подозират. Тя, с много малки изключения, не фигурира в печатните издания и в набора от шрифтове, които ползваме в нашите компютри. Огромната част от използваните в печата шрифтове са на руската кирилица. От Списание 8 обещаха и преминаха в български графичен дизайн и вече ползват за печат българската кирилица.

"Българска история” – тези две думи през 2012 година събира група млади хора, тогава все още ученици в XII клас. Днес тяхната кауза се простира извън тесния приятелски кръг, за да достигне и да бъде приета от хиляди българи в страната и чужбина. Основна цел е съхраняването и популяризирането на българската история чрез поддръжката на сайт, обиколки на училища с цел изнасяне на уроци по родолюбие, създаване на образователни клипове, документални поредици, късометражни филми, посветени на бележити лица и събития от родното минало, както и издаване на книги с историческа тематика. През 2015 година сдружение "Българска история” издаде книгите "Българската история в 100 личности” и "Българската история в 100 събития” и постави над 110 информационни табели за исторически личности и събития на централни места в София. Текстовете на табелите са на български и английски език, което ги прави достъпни и за чужденците.

Един от най-големите български класици в прозата и поезията - Борис Христов, от години живее като отшелник в село Лещен, в пълна изолация от медийния и светски свят. Авторът на едни от най-силните думи в българската литература продължава да създава ценности в книжното пространство като редактор и идеен вдъхновител на издателството на арх. Стефан Добрев. През изминалата година архитект и поет издават луксозно, уникално полиграфическо бижу с картините на Златю Бояджиев и текст на културолога проф. Димитър Аврамов.

Инициатор за създаването на Национален център за книгата, който подкрепя издаването и превода на българска литература, както и на първия денонощен литературен клуб "Перото" - място за премиери на нови творби, за срещи на приятели и книги. През изминалата година Мирослав Боршош стана носител на званието "Рицар на книгата". Удостоен е и със специалната награда на журито от Столична община за това, че превърна НДК отново в място за култура, създаде нови театрални пространства, подпомогна производството на български филми и "премина границата" като стартира амбициозни съвместни проекти с културни институции в големите европейски столици. И всичко това - само за 9 месеца.

Децата от "Помогни без причина" вече над 2 години даряват щастие и надежда за живот на деца със заболявания. Те са ученици от Сандански и създават своето сдружение, за да подкрепят други деца в нужда. Вече 3 деца се лекуват благодарение на средствата, събрани от тях. Дейността си развиват предимно чрез своята фейсбук страница и са онази светла надежда, че младите съвсем не са затворени в пространството на личния си живот, а с будни очи искат да променят света към по-добро и по-уютно място за живеене.

Една от най-големите звезди в световното цирково изкуство, Енчо Керязов учреди фондация на свое име, воден от дълбокото си лично убеждение, че успелият човек трябва да върне на обществото онова, което е получил. Основното мото на организацията е: "Благотворителността осмисля успеха!" В началото на годината Керязов организира гала спектакъл "Нощ на звездите” със световни артисти от цирковата арена, като всички средства от представлението отидоха за деца с таланти в Ямбол. Това автоматично превръща Енчо Керязов не само в абсолютно достоен кандидат за Будител на България през 2015 година, но и в повод на всички нас да се наричаме "българи” и да следваме мечтите си, независимо от големината им.

Примата на оперното изкуство подкрепя български таланти, като всяка година, чрез своя дарителски фонд в НБУ, присъжда стипендии на студенти. Райна Кабаиванска подготвя в своя майсторски клас представянето на българските начинаещи оперни певци при техния жадуван дебют на световната оперна сцена. Тази година международният майсторски клас, организиран за 15-та поредна година от оперната прима, завърши с грандиозен Галаконцерт, а на финала му Кабаиванска присъди стипендиите за 2015-2016 г. от своя дарителски фонд на НБУ.

Игнат Канев напуска България едва 14 годишен. Тръгва без да знае език и без пари, но става един от най-влиятелните строителни магнати в Канада. Иги Канев, както става популярен, никога не забравя откъде е тръгнал. Неговата фондация прави много за българските емигранти, субсидира университети и културни събития. Миналата година Канев откри център в Русенския университет, а 88-мия си рожден ден отпразнува в България, като подари на родното си село Горно Абланово нов културен дом. "Птица, която се срамува от своето гнездо, не трябва да живее. Искам внучката ми да се гордее с мен така, както аз с моите родители“, каза Канев при пристигането си в България. Да изгради читалище, библиотека и клуб за млади и стари в родното си място е осъществена мечта за българина, който от 74 години не живее в родината си. Канев е живия пример за това, че всичко в живота е възможно, стига човек да знае какво иска и да се труди постоянно. Канев е удостоен и със специален орден от кралица Елизабет за изключителна благотворителност. До сега друг българин не е награждаван с подобно отличие.

Мариана Пенчева се превръща във втора майка на десет деца от крайно бедни семейства, след като приютът, в който са били настанени, затваря врати. Младата учителка решава да приеме децата в дома си и вече година и половина се грижи за тяхното образование, възпитание и препитание. Двайсет и осем годишната Мариана не приема, че бедността може да бъде причина да прекъснеш училище и да имаш ограбено детство. Така тя успява да уреди необходимите документи и да запише децата в няколко училища във Велико Търново, да ги отглежда със собствени средства и помощта на семейството си, да ги възпитава, учи на добродетели и да развива тяхната артистичност и дарби. Подържа връзка с родителите на децата, които са в крайно бедно положение. Мариана вярва, че това, което прави е напълно нормално и не търси медиен шум. Историята на това семейство стана известна, поради необходимостта на децата от маратонки и раници на новата учебна година. Смятаме, че Мариана е нашият "Учител-Будител“, защото нейната мисия не приключва с последния учебен час, а е избор и начин да живееш.

Авторите на "Урок” до този момент спечелиха над 30 престижни световни награди за филма базиран по истинския случай на учителката обрала банка с воден пистолет. Преди дни бе обявено, че "Урок“ е един от трите филма, състезаващи се за наградата LUX на Европейския парламент и фестивала "Венециански дни“. Това означава, че българският филм ще бъде субтитриран на 24-те официални езика на Европейския съюз и ще бъде излъчен в над 50 държави и 20 фестивала, давайки възможност на една огромна аудитория да го види. Много малко европейски филми успяват да прескочат езиковата бариера и да достигнат до публика в такива мащаби. В момента Петър и Кристина са в процес на монтаж на втория си филм от поредицата – "Облог“, вдъхновен от реалната история на кантонера, намерил и върнал на държавата огромна сума пари. Благодарността на институциите у нас се изразява в подарък – часовник, който не работи.
Всяка седмица един от всички гласували ще печели подарък от Julius Meinl.
"Будител 2015" с подкрепата на Vivacom – каузата, която ни свързва!

"Будител 2015" - събуди твореца в себе си с кафе Julius Meinl
Вдъхновява поетите от 1862г. насам!

"Будител 2015“ се провежда с любезната подкрепа на първия носител на наградата, д-р Милен Врабевски, председател на Фондация Българска Памет
