14 ноември - Световният ден за борба с диабета

Световният ден за борба с диабета (World Diabetes Day) е годишно събитие, което се провежда на 14 ноември. Този ден беше установен от Световната здравна организация (СЗО) и Международния диабет фонд (IDF) през 1991 година, с цел да увеличи осведомеността за диабета и да подчертае необходимостта от превенция и контрол на този сериозен заболяване.
 
Главната цел на Световния ден за борба с диабета е да информира хората за рисковете, свързани с диабета, както и за начините за предотвратяване и управление на този заболяване. Той също така насърчава здравните организации, правителства, неформални групи и общността като цяло да се включат в дейности, свързани с подобряването на живота на хората, засегнати от диабета, и да насърчават научните изследвания в областта на диабета.
 
Всяка година Световният ден за борба с диабета има специфична тема и кампания, която се фокусира върху определени аспекти на диабета. Този ден служи и за поощряване на хората да се ангажират в инициативи за повишаване на осведомеността и подкрепата за хората с диабет. Световният ден за борба с диабета играе важна роля в разбирането на заболяването и насърчаването на действия, насочени към неговата предотвратяване и контрол.
 
Диабетът става все по-разпространен по целия свят. По-голям брой хора са засегнати от това състояние, като то засяга хора от различни възрасти и общности. Това е растящ проблем, и обществото трябва да бъде информирано и образовано за важността от предотвратяването и управлението на диабета.
 
На Световния ден за борба с диабета (вторник, 14 ноември), доставчикът на технологии за управление на диабета Dexcom и инициативата #SeeDiabetes ще открият много вдъхновяваща кампания, която да подкрепи хората, страдащи от диабет. Едно от световноизвестните ѝ лица е Ник Джонас. 31-годишният музикант е на 13, когато получава диагнозата си диабет тип 1 и е потребител на Dexcom от шест години: “За мен, животът с диабет е пътуване - и сме по-силни заедно. Благодарен съм да съм част от глобална общност, посветена на това да вдъхновява другите, докато се бори за правата за по-добър достъп до технологии, управляващи диабета. Колкото повече хора знаят за технологията Dexcom CGM, толкова повече можем да разширим обсега ѝ и да помогнем на повече хора по целия свят да се възползват от нея.” 
 
 
Историите на хората, засегнати от диабет, имат силен емоционален ефект и могат да се използват за осветяване на въпроси, свързани с това състояние. Те могат да вдъхновят други хора, да ги мотивират да търсят помощ и да променят стила си на живот, ако е необходимо.
 
Актьорът от филма "Mamma Mia 2" Джеръми Ървайн е на 33 години и е диагностициран с диабет тип 1 още на 6 години. Използва Dexcom от 5: “За мен, животът с диабет е постоянна игра на баланс. Преди Dexcom CGM, да управлявам диабета си беше често въпрос на налучкване. Сега мога да предвиждам нивата си и да го правя с увереност. Просто ми позволява да бъда себе си.”
 
 
Фактите и цифрите за диабета показват нарастващото глобално бреме за отделни хора, семейства и държави. Диабетният атлас на IDF (2021) съобщава, че 10,5% от възрастното население (20-79 години) има диабет, като почти половината не знаят, че живеят с това състояние. До 2045 г. прогнозите на IDF показват, че 1 от 8 възрастни, приблизително 783 милиона, ще живеят с диабет, което е увеличение от 46%. Над 90% от хората с диабет имат диабет тип 2, който се определя от социално-икономически, демографски, екологични и генетични фактори. Основните фактори, допринасящи за нарастването на диабет тип 2, включват:
- Урбанизация
- Застаряващо население
- Намаляване на нивата на физическа активност
- Увеличаване на разпространението на наднорменото тегло и затлъстяването
 
Въпреки това е възможно да се намали въздействието на диабета, като се вземат превантивни мерки за диабет тип 2 и се осигури ранна диагностика и подходяща грижа за всички видове диабет. Тези мерки могат да помогнат на хората, живеещи със заболяването, да избегнат или забавят усложненията.
 
Диабетът е хронично състояние, което възниква, когато панкреасът вече не може да произвежда инсулин или тялото не може ефективно да използва инсулина.
Инсулинът е хормон, произведен от панкреаса, който действа като ключ, за да позволи на глюкозата от храната, която ядем, да премине от кръвния поток в клетките на тялото, за да произвежда енергия. Тялото разгражда всички въглехидратни храни до глюкоза в кръвта, а инсулинът помага на глюкозата да се придвижи в клетките.
 
Когато тялото не може да произвежда или използва инсулин ефективно, това води до високи нива на кръвната захар, наречени хипергликемия. В дългосрочен план високите нива на глюкоза са свързани с увреждане на тялото и недостатъчност на различни органи и тъкани.
 
Има 3 основни типа диабет
1. Диабет тип 1: Може да се развие на всяка възраст и изисква лечение с инсулин за оцеляване.
2. Диабет тип 2: Той представлява около 90% от всички диабети и се диагностицира по-често при възрастни.
3. Гестационен диабет: Проявява се при висока кръвна захар по време на бременност и може да причини усложнения както за майката, така и за детето.
 
Технологичните иновации са променили начина, по който хората с диабет управляват своето заболяване, като предоставят по-голям контрол, точност и удобство в мониторирането на нивата на глюкоза в кръвта и управлението на диабета. Една от тези иновации е "реалното време на непрекъснато мониториране на глюкозата" чрез сензори за проследяване. Тази технология използва специален сензор, който се носи на или под кожата и непрекъснато мери нивата на глюкозата в междуцелулната течност. Резултатите се предават на устройство (като инсулинова помпа или мобилно приложение) в реално време. Този метод позволява на хората с диабет да следят нивата си на глюкоза без необходимостта от убождане с пръст или сканиране.
 
Днес методите за проследяване са два типа - убождане с пръст или сканиране: Традиционното управление на диабет изисква чести убождания на пръста с помощта на глюкозен монитор или модерен технологичен подход чрез сканиране на глюкозни сензори, за да се измери нивото на глюкозата.

Свързани новини

Очакваме Sofia Chilli Fest

27.08.2024

Нещо ново и вкусно

23.08.2024

Броени дни ни делят от събитието

22.07.2024

По-сигурни на пътя!

25.06.2024

УЕФА ЕВРО 2024 в ефира на БНТ

10.06.2024