Уникално сензорно решение помага на Fest Team да направи музиката достъпна за всички

За първи път в България и на Балканите haptic костюми ще направят концертите на Dream Theater, Guns N’ Roses и Роби Уилямс и фестивала Hills of Rock, достъпни за хора с увреден слух, които ще могат да изпитат енергията на музиката с тялото си. 
 
Fest Team отново е двигател на промяната в иновациите в събитийната индустрия със силен социален ангажимент, като интегрира световна технология за първи път на българската и балканската музикална сцена и предлага и жестов превод.
 
 
Музиката е универсален език, който обединява, вдъхновява и вълнува. Но за онези, които не могат да я чуят, тя често остава недостъпна. Тази година Fest Team премахва тази бариера чрез представянето на революционните haptic костюми на Music: Not Impossible, които позволяват на всеки, който ги носи, да усети музиката чрез вибрации по цялото тяло в едно потапящо сетивно преживяване, вдъхновено от общността на хората с увреден слух. За глухите хора това преживяване не е само въпрос на музика, а и въпрос на принадлежност, на възможност да бъдат част от нещо по-голямо от тях самите, да се слеят с тълпата, нещо, което чуващите често приемат за даденост. Това е музикално равноправие. 
 
 
Haptic костюмите на Music: Not Impossible са признати за едно от Най-добрите изобретения на 2023 година от списание TIME, а Фарел Уилямс ги определя като "бъдещето на музиката". Технологията вече е представена на световни сцени като SXSW, Life is Beautiful Festival, Lincoln Center Silent Discos, турнето на Лейди Гага, Corona Capital Festival и Mighty Hoopla в Лондон, но никога досега на Балканите. 
 
Fest Team ще осигури шест специални костюма, които ще бъдат предоставени на хора от публиката с увреден слух на избрани концерти от богатия календар със събития за 2025 г. – Dream Theater, Hills of Rock, Guns N’ Roses и Роби Уилямс. Тази инициатива ще превърне тези концерти в първите в България и на Балканите големи рок събития с пълна достъпност за глухи зрители.
 
Освен иновативните haptic костюми, които позволяват да се усеща музиката чрез вибрации, публиката ще има възможност да преживее ритъма, текста и емоцията на песните чрез професионален музикален жестов превод, реализиран в партньорство със Stray Sheep, Deaf.bg, Фондация "Развитие и Интеграция", ФРИ и Съюза на глухите в България. Проектът е в синхрон със Закона за българския жестов език и бележи важна крачка към изграждане на културна среда, в която всеки може да сподели магията на музиката – символично подчертано и от датата на концерта на Роби Уилямс в София, 28.09., която се пада в Седмицата на глухите.
 
 
Haptic костюмът на Music: Not Impossible представлява преносима "раница", която тежи няколко килограма и включва прикрепящи се елементи за китките и глезените. Тя превежда звука от пулта, миксерите и микрофоните от сцената във вибрации, които позволяват на хората с увреден слух да усещат музиката върху кожата си. "Тази възможност не е само важна заради самата музика; това е и важен социален аспект", казва Даниел Белкер, технологичен иноватор, музикант и съосновател на компанията, изобретила haptic костюмите, които идват и в България. "Вярваме, че музиката трябва да бъде преживяна от всички. С тази иновация правим още една стъпка към по-достъпна и приобщаваща културна сцена в България," споделя Ралица Мерджанова, директор CSR проекти във Fest Team.
 
Този проект е част от по-широката социално-отговорна програма на Fest Team – "Живот по ноти", с която компанията цели да превърне музиката в инструмент за реална промяна. Инициативата обединява каузи за подкрепа на новия живот, за достъп до култура за децата и за достойнството на възрастните хора. На всички големи събития тази година публиката ще може да се запознае с програмата и да дари за още три вдъхновяващи каузи, част от корпоративно-социалната програма на Fest Team – "Живот от ноти", подкрепа за двойки с репродуктивни затруднения в партньорство с фондация "Искам бебе"; "Музикална класна стая", достъп до музикално образование за всички деца с фондация "Музика за България"; и "Аз съм тук", изкуство като мост към по-добър живот за възрастните хора заедно със сдружение "Аз съм тук".

Свързани новини

Нови опасности от ИИ

08.07.2025

Алгоритъмът засега се тества ограничено

03.04.2024

Целият музикален бранш на едно място

05.03.2024

След спрян лиценз в TikTok

02.02.2024

Новини от Meta

25.01.2024