Марионетен театър "Такеда" за първи път в България

За първи път в България любителите на сценичните изкуства могат да се докоснат до спецификите на японския театър "Такеда". Идеята на проекта е да представи техниките на Марионетен театър "Такеда", като с помощта на български куклени артисти и да направят професионално представление. 
 
Японският артист Уатару Караки (със сценичен псевдоним Сенджу Такеда), поканен от българския екип, притежава повече от 7 години опит с традиционните японски марионетки. Той е единственият артист, получил името Такеда от своя ментор Сенносуке Такеда, което го прави наследник на тази японска традиция.
 
 Проектът е колаборация между Сенджу Такеда (Уатару Караки) и екип от българска страна, в състав: Мила Дикалова - сценограф за куклен театър, Константин Димитров – архитект, Любомира Костова - мениджър и режисьор за куклен театър. Осъществява се благодарение на Японската фондация и Национален фонд Култура.
 
Работният процес преди официалното представяне на самото представление е отворен и ще протече в различни етапи като планиране и проучване, куклен уъркшоп, актьорски уъркшоп, активности, насочени към публиката, различни open talks и презентации.
За сценографията Такеда работи съвместно с Мила Дикалова, като много от материалите са закупени от Киото, Япония, за да се постигне автентичност и добро качество на куклите. Декорът за спектакъла се изработва в театрални ателиета в България, а участие за изработката на куклите взимат студенти от НАТФИЗ. Предвиден е и седемдневен уъркшоп е за професионални куклени актьори, които имат възможността да научат повече за японския марионетен театър именно от Такеда Сенджу. 
 
Целият процес по подготовката на спектакъла ще бъдат документирани от Калоян Николов, което ще позволи да бъде видян и след това. Филмът ще има и образователна роля, тъй като ще бъде предоставен на НАТФИЗ и изпратен в Япония в музея Такеда. 
 
Съвместната работа по проекта е още една стъпка към успешното сътрудничество между двете култури. Начинанието има за цел да образова, не само пряко свързаните артисти с интерес към такъв тип театър, но и всеки един с интерес към японската култура. 
Очаква се проектът да бъде финализиран през септември. Повече информация може да намерите на Фейсбук страницата Kinesthetic Project.

Свързани новини

"Оркестър без име" - като мюзикъл

27.07.2022

Мартина Пенева с втора награда

22.06.2022

Гледаме "Парижката Света Богородица"

23.05.2022

"Парижката Света Богородица" и у нас

18.03.2022

Легендарната школа "Лий Страсбърг" у нас

18.02.2022