Ивелина Иванова: "Готвенето е любовта на живота ми"
27.01.201613:10
|
Tweet |
За Ивелина Иванова, шеф-готвач на Menumag.bg и на списание "Меню", готвенето е повече от професия – то е просто начин на живот. "Започнах да готвя на 6-7 години, когато бягах от следобедна от занималнята, за да пека целувки вкъщи. По това време в магазините нямаше много сладки неща и си ги правих сама. Това се оказа любовта на живота ми.”
Но като всеки готвач и Ивелина има своята слабост – хлябът. "Баба ми беше много вярваща и ме водеше в църква, където след всеки празник жените носят хляб и аз толкова харесвах всеки един. Мечтаех си да мога да направя всякакъв хляб от по-пухкав, до по-твърд, но да меся се престраших чак на 15-16 години и започнах директно с козунака.”
Като основно храна на повечето цивилизации и всяка култура си има своя специфичен хляб. Арабските страни избягват да правят хляб с мая, в България и Русия по традиция обичаме с квас, докато в други култури се използват много набухватели. Ива събира повече от 50 рецепти за хляб в своята книга "Домашен хляб” и редовно организира готварски курсове за любители. "Самият процес на замесване на хляба е абсолютна алегория на цикъла на живота до смъртта – житният клас вдъхва живот на хляба, който втасва, пече се и отново "умира”. Забелязала съм обаче, че колкото повече хора месят един и същ хляб и имат хубави чувства към него, чакат резултат и искат да го опитат, толкова по-хубав хляб се получава на финала.”
Можем да разделим хляба на бял и пълнозърнест и не трябва да забравяме, че именно пълнозърнестият хляб е бил масов навсякъде и се отразявал много добре на телата и организма ни. Белият хляб от своя страна е бил консумиран от по-богатите и се счита за признак за заможност, но неоспорим е фактът, че хлябът с трици и ръжен хляб е много, много по-полезен.
Ето и няколко правила за месена на хляб. На първо място е добре да ползваме пълнозърнестите брашна. "Белият хляб винаги ще бъде определен като по-вкусен, защото белият хляб е чист въглехидрат и хората обожават коричка от бял хляб”, казва Ива, но трябва да подходим към хранене си разумно. "Когато правим хляб с мая, трябва да месим, колкото се може повече и тогава ще имаме съвършен и пухкав хляб. Но хлябът с квас се меси по-малко и по-умерено, а за да получите перфектната содена питка я направете с газирана вода, а не тази от чешмата”, допълни Ива, която остави една специална рецепта на слушателите.
Содена питка с орехи
• 400 г пълнозърнесто брашно
• 2 ч.л. бакпулвер
• 1 ч.л. сода бикарбонат
• ½ ч.л. смляна морска сол
• 1 ч.ч. едро счукани орехи
• 375 мл. Пенливо вино
• 1 с.л. мед
Брашното се пресява със содата и бакпулвера, връщат се вътре отделените трици и всичко се разбърква с орехите и солта. В средата се оформя кладенче и вътре се сипват виното и медът. Бърка се с дървена лъжица, докато се получи еднородна смес, която е мека и лепкава, но може да се оформи на топка. С мокри ръце се оформя на питка и се слага в тава за печене. Пече се 40-50 минути в загрята фурна на 180 градуса. Горещата изпечена питка може да се намаже с масло. Поднася се с мед. На следващия ден е още по-вкусна.