9 растения-убийци на грипа

Грипът скоро ще задебнe на всяка крачка - в офиса, из градския транспорт, по въздуха след кихавица в ресторанта, напомня profit.bg. Тези девет растения ще помогнат на имунитета ви да се справи с него на бърза ръка.
 
Чесън 
Чесънът съдържа съединението алицин, което стимулира дейността на белите кръвни клетки, които унищожават грипните вируси. То също така стимулира други имунни клетки, които се борят с вирусни, гъбични и бактериални инфекции. Чесънът убива с близо 100% ефективност човешкия риновирус, който причинява настинки, грип и респираторни заболявания. Един от най-силните естествени имуностимуланти е скилидка чесън, потопена в мед. 
 
Лук 
Лукът, подобно на чесъна, съдържа алицин. В него има и кверцетин - хранително вещество, което забързва работата на имунната система. Освен това лукът увеличава циркулацията на кръвта, което ви кара да се потите, а това е много полезно при студено време, защото подпомага предотвратяването на инфекции. Половин глава лук в спалнята, докато спите, може да абсорбира част от циркулиращите бактерии, както и да намали на симптомите на настинка (стига да се примирите с миризмата). 
 
Джинджифил 
Джинджифилът намалява треската, успокоява болките в гърлото, влияе добре на кашлицата и освобождава натрупания секрет в гърдите. Противовъзпалителните вещества, които съдържа, стимулират кръвообращението и отварят синусите. Подобрената циркулация означава повече кислород за тъканите, което пък помага за премахване на токсините и вирусите. Изследванията показват, че джинджифилът може да помогне за предотвратяването и при лечение на грип. Той е изключително полезен при стомашни болки, гадене и главоболие. Чаша горещ чай от джинджифил е най-доброто нещо, което можете да направите за имутитета ви, ако почувствате, че се разболявате. 
 
Люти чушки 
Лютите червени чушки съдържат витамин С и биофлавоноиди, които помагат на имунната система в борбата с настинки и грипове. В тях има и вещество, наречено Capsicum, което увеличава производството на бели кръвни телца, които почистват клетките и тъканите от токсини. Лютият червен пипер е пълен с бетакаротин и антиоксиданти, които поддържат имунната система и помагат за изграждането на здрав мембранна тъкан, защитаваща ни от вируси и бактерии. Лютите чушки, освен това, повишават температурата на тялото ви, което ви накара да се потите, което пък повишава активността на имунната система. Когато сте болни, пийнете малко (ключова дума: малко) лют червен пипер с топла вода с лимонов сок, за да дадете тласък на имунитета.
 
Тиква 
Тиквата е добър източник на витамин С и каротин. Шестте каротеноиди (от общо 600, открити в природата), срещащи се най-често в човешката тъкан и тиквата, намаляват риска от различни ракови заболявания, защитават очите и кожата от въздействието на ултравиолетова светлина и пазят сърцето. Един от тях - алфа-каротин, помага за забавянето на процеса на стареене. 
 
Кейл 
Подобно на други листни зеленчуци, кейлът ни предлага добра доза витамин Е. Този антиоксидант увеличава производството на белите кръвни клетки, които убиват нежелани бактерии. Няма значение дали го ядете суров или задушен – термичната обработка не намалява здравословните му ползи. 
 
Цитрусови плодове 
Добавянето на малко цитруси към вашата диета ще ви помогне да отблъснете следващата настинка или грип. Пълни с витамин C, портокалите и грейпфрутите увеличават резистентността на организма към вируси. Най-добрият начин да се насладите на цитрусовите плодове е да ги изядете цели. Фрешът не носи съвсем същите здравословни ползи, макар да е хиляди пъти за предпочитане през всичко изкуствено подсладено, особено ако е и газирано. 
 
Зелен чай 
Зеленият чай е мощен източник на антиоксиданти, наречени полифеноли - особено катехини. Проучвания сочат, че катехините са способни да унищожават вирусите на грипа и настинката. Чаша горещ зелен чай с мед и лимон може да ви вдигне на крака, когато се разболеете. 
 
Гъби 
В продължение на векове хората по целия свят са се обърщали към гъбите за здрава имунна система. Съвременните изследователи вече знаят защо. Проучванията показват, че гъбите повишават производството и активността на белите кръвни клетки, което ги прави по-агресивни. Това е голямо предимство, когато имате инфекция. Шийтаке, майтаке, чага и рейши гъбите са големите приятели на имунитета.

Свързани новини

Исторически момент за нашата общност там

08.04.2024

Слушаме музика с цяло тяло

08.04.2024

Дървената отломка пак разбуни духовете

05.04.2024

Българска гордост

03.04.2024

Луната се сдоби с изкуство от Земята

29.02.2024